Vendosni fjalën kyçe....

Polonia e gatshme të bëjë marrëveshje me Rusinë – Media


Me Moskën që kërkon të arrijë një marrëveshje me NATO-n mbi garancitë e sigurisë në Evropë, Polonia anëtare e bllokut ka shprehur gatishmërinë për të lejuar inspektorët rusë në vendin e saj për të kontrolluar objektet e mbrojtjes ajrore të SHBA-së, u raportua nga mediat.

Sipas Wall Street Journal, e cila citoi zyrtarë të paidentifikuar polakë, Varshava do të ishte e gatshme të arrinte një marrëveshje reciproke me Moskën. Në këmbim, Polonia dëshiron që inspektorët e saj të lejohen të kontrollojnë vendndodhjet e raketave në Kaliningrad.

Ideja për të lejuar hyrjen e rusëve në vendet amerikane në Poloni u propozua fillimisht nga Moska, sipas zyrtarëve amerikanë. Kremlini ka kundërshtuar vazhdimisht vendosjen e sistemeve të huaja të lëshimit të raketave  në tokën evropiane dhe ka sugjeruar që objektet e mbrojtjes ajrore mund të përdoren për të gjuajtur municione në territorin rus.

“Zyrtarët polakë thanë se qeveria është e hapur për inspektime të mbrojtjes raketore me kusht që Rusia të lejojë inspektimin e aktiviteteve raketore ruse në Kaliningrad, një enklavë ruse e militarizuar rëndë në Detin Baltik që kufizohet me Poloninë dhe Lituaninë”, thuhet në raportin e Wall Street Journal.