Vendosni fjalën kyçe....

Gjekmarkaj: Berisha ka të drejtë t’i bashkohet LSI-së, PD-ja ka vetëm një plan


Nënkryetari i Partisë Demokratike Agron Gjekmarkaj, deklaroi në Radarin Informativ se kandidatët e Sali Berishës mund të regjistrohen në zgjedhje vetëm në siglën e LSI.

Gjekmarkaj tha se PD-ja është në proces seleksionimi për kandidaturat dhe se ka vetëm një plan.

“Ka vetëm një PD. Deri kohë më përpara mund të luhej me këto nuanca. PD ka marrë disa vendime duke përjashtuar disa anëtarë dhe duke pezulluar disa të tjerë. Mund të krijojnë një parti dhe ndoshta janë rrugës për të bërë këtë gjë, por nuk mund të flasin për këtë. Ata kanë të drejtë t’i bashkohen LSI-së dhe me siguri drejt asaj po shkojnë. Aleatët e tjerë nuk i janë përgjigjur thirrjes së Foltores. Janë aty. Aleatët janë ndihmë por nuk janë ata që përcaktojnë fuqinë e PD. Po bisedohet me aleatët. Marrëveshjet në Shqipëri arrihen në momentin e fundit. Por ata do jenë në çdo rast në krahun tonë”

Jemi në një proces seleksionimi. Kandidaturat janë shumë. Duke qenë shumë është edhe dilemma për të përzgjedhur sepse duam të çojmë kudo kandidatë me prestigj. Baza e PD në përgjithësi në shumicën e saj mbështet PD e cila është një edhe e vetme dhe në bazë nuk ekzistojnë përçarjet që artikulohen në studiot e Tiranës. PD axhendën e saj të përballjes e ka me Edi Ramën. Nuk kemi kundërshtar tjetër për të mundur në Shqipëri. Është absurd që Shqipëria pas 8 viteve të rrijë në këtë gjendje. Vendi ka mundësi të ndryshojë. Grupi i Foltores nuk e di ku do i regjistrojë kandidatët e vet. Atashimi i tyre me LSI është një histori tjetër. Është e drejta e tyre. Për momentin PD ka vetëm një plan A që është ai i fitores”,-tha Gjekmarkaj.