Vendosni fjalën kyçe....

BE: Nuk ka nevojë të “dramatizohen” tensionet me Rusinë


Ndryshe nga SHBA-ja dhe Britania, BE duket se nuk ka plane të largojë familjet e diplomatëve nga Ukraina.

Sipas Brukselit, Uashingtoni nuk ka dhënë një justifikim të qartë për vendimin e marrë për të evakuuar personelin e saj nga Ukraina.

Duke folur me gazetarët të hënën, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se Brukseli nuk kishte marrë asnjë informacion specifik për ta bindur atë se një tërheqje nga Ukraina ishte e nevojshme.

“Ne nuk do të bëjmë të njëjtën gjë sepse nuk dimë ndonjë arsye specifike.”- shpjegoi ai, duke shtuar se nëse Uashingtoni jep detaje të mëtejshme mbi vendimin, BE-ja mund të ndryshojë mendje.

Diplomati theksoi se pavarësisht tensioneve, Rusia dhe Perëndimi kanë zhvilluar bisedime dhe u kërkoi të gjitha palëve t’i japin një shans diplomacisë.

“Unë nuk mendoj se ne duhej ta dramatizonim për aq sa negociatat po vazhdojnë – dhe ato po vazhdojnë.”- këmbënguli ai.

Më herët të hënën, SHBA u tha familjeve të diplomatëve të saj në Kiev të largoheshin nga vendi dhe të ktheheshin në shtëpi mes raporteve se presidenti Joe Biden po peshonte opsionet për të rritur praninë ushtarake amerikane në rajon.

Menjëherë pas kësaj, Britania e Madhe njoftoi se do të fillonte reduktimin e numrit të stafit në ambasadën e saj në Ukrainë, në përgjigje të përkeqësimit të tensioneve. Zyrtarët këmbëngulin se misioni diplomatik “mbetet i hapur dhe do të vazhdojë të kryejë punë thelbësore”.

Tensionet rreth Ukrainës kanë qenë të larta prej muajsh, me zyrtarë në Uashington dhe Kiev që paralajmërojnë se kanë frikë nga Rusia se mund të planifikojë një pushtim të afërt të fqinjit të saj. Moska i ka mohuar vazhdimisht se ka ndonjë qëllim agresiv dhe ka kërkuar garanci me shkrim se NATO, blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA, nuk do të zgjerohet në Ukrainë, një marrëveshje që liderët amerikanë kanë thënë se është jashtë tryezës.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov u takuan të premten në Gjenevë në një seri bisedimesh për të ulur tensionet në rajon. Blinken raportoi se negociatat kishin qenë “të sinqerta dhe thelbësore”, megjithëse të dy palët ranë dakord se nuk kishin bërë shumë përparim në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të tyre kryesore.