Vendosni fjalën kyçe....

Kazakistan-Ndërprerje e internetit dhe gjendje e jashtëzakonshme pas shpërthimit të protestave për çmimet e karburantit


Rezidenca presidenciale në qytetin më të madh të Kazakistanit u përfshi nga flakët të mërkurën pasi trazirat e shkaktuara nga rritja e çmimeve të karburantit u përshkallëzuan ndjeshëm.

Protestuesit e armatosur thuhet gjithashtu se sulmuan një ndërtesë tjetër qeveritare në Almaty, pavarësisht masave të ashpra për të shuar telashet.

Presidenti i Kazakistanit ka shkarkuar qeverinë dhe ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Faqet e lajmeve u bënë të paarritshme dhe vendi thuhet se po përjeton një ndërprerje të internetit.

Por agjencia ruse e lajmeve Tass raportoi se rezidenca presidenciale në Almaty, ku mijëra demonstrues ishin mbledhur jashtë, ishte në flakë.

Ndërtesa kryesore e administratës së qytetit po digjej nga lart poshtë disa orë pasi demonstruesit hynë brenda — shumë prej tyre mbanin shkopinj dhe mburoja sipas raporteve të mëparshme në mediat kazake.

Policia ka përdorur sërish granata trullosëse, topa uji dhe gaz lotsjellës kundër protestuesve të mërkurën. Demonstrata janë raportuar edhe në rreth dhjetëra qytete të tjera.

Në një deklaratë televizive për kombin, presidenti Kassym-Jomart Tokayev tha se shkelësit e ligjit do të trajtohen me “ashpërsinë maksimale”.

Protestat u nxitën nga një pothuajse dyfishim i çmimeve pasi qeveria braktisi kontrollet e çmimeve, pavarësisht rezervave të gjera të gazit dhe naftës në Kazakistan dhe pasurisë minerale.

Por madhësia dhe përhapja e shpejtë e trazirave sugjerojnë pakënaqësi më të gjerë. Ka zemërim për kushtet e këqija të jetesës në disa zona, si dhe 30 vjet nën qeverisjen e së njëjtës parti që nga pavarësia nga Bashkimi Sovjetik në 1991.

Mediat e pavarura humbasin mes ndërprerjeve të internetit

Mes protestave, Kazakistani po përjeton një “ndërprerje mbarëkombëtare të internetit”, sipas observatorit të monitorimit të internetit, Netblocks.

Vendi kishte pësuar gjithashtu “ndërprerje të internetit në celular” të martën, shtoi Netblocks në një raport.

“Ky incident ka të ngjarë të kufizojë rëndë mbulimin e protestave antiqeveritare në rritje,” tha Netblocks.

“Përçarja ka të ngjarë të kufizojë aftësinë e publikut për të shprehur pakënaqësinë politike dhe për të komunikuar lirshëm.”

Demonstratat janë të rralla në Kazakistan dhe tubimet publike duhet të marrin leje paraprake nga autoritetet.