Vendosni fjalën kyçe....

Evropa bllokime e kufizime për festat e fundvitit


Vendet në të gjithë Evropën po vendosin kufizime në jetën shoqërore gjatë sezonit të festave në përgjigje të një numri në rritje të rasteve me Covid-19. Autoritetet kanë frikë se spitalet mund të mbingarkohen nga pacientë të variantit Omicron.

Kryeministri francez Jean Castex njoftoi të hënën një sërë masash të reja që synojnë frenimin e përhapjes së Covid-19. Këto do të hyjnë në fuqi më 3 janar dhe do të qëndrojnë në fuqi për të paktën tre javë.

Madhësia maksimale e tubimeve masive do të kufizohet në 2,000 njerëz brenda dhe 5,000 jashtë, me një ndalim të plotë të koncerteve në këmbë. Një mandat maskash do të rifutet në qendrat e qyteteve. Nuk do të lejohet konsumimi i ushqimit dhe pijeve në kinema, teatro dhe ambiente sportive, si dhe gjatë udhëtimeve në distanca të gjata në transportin publik.

Kompanitë që mund të lejojnë punonjësit të punojnë në distancë do të duhet ta bëjnë këtë për të paktën tre ditë në javë, tha qeveria.

Franca ndaloi mbylljen paraprake të shkollave, të cilat do të rihapen të hënën e ardhshme, por do të vlerësojë nëse një masë e tillë mund të jetë e nevojshme gjatë një takimi special të mërkurën. Në mes të janarit, parlamenti do të votojë një projekt-ligj për të futur një leje vaksinimi.

Greqia gjithashtu njoftoi të hënën rregulla të reja për periudhën 3-16 janar. Kufizimet përfshijnë një shtetrrethimi në mesnatë për baret dhe restorantet, një ndalim për t’u shërbyer klientëve në këmbë dhe një kufi prej gjashtë personash për tavolinë, tha Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris. Njerëzit që vizitojnë hapësirat publike ose përdorin transportin masiv do t’u kërkohet të mbajnë maska ​​​​të mbrojtjes së lartë.

Masat vijnë duke iu mbivendosur rregulloreve ekzistuese, të cilat ndalonin festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri dhe ndalonin njerëzit e pavaksinuar të vizitonin vendet publike.

Në Gjermani, kufizimet e shpallura javën e kaluar hynë në fuqi të martën. Ato vendosën një kufizim prej 10 personash për tubime private, të cilat lejohen vetëm për të vaksinuarit dhe të shëruarit. Nëse një ose më shumë persona nuk kanë prova të imunitetit, vetëm dy familje lejohen të përzihen.

Ekziston gjithashtu një ndalim i tubimeve të mëdha publike, duke përfshirë festimet në natyrë të Vitit të Ri në rrugë dhe sheshe të njohura. Autoritetet kanë ndaluar të gjitha shfaqjet e fishekzjarreve në zonat e kufizuara për të dekurajuar shkelësit, nën kërcënimin e gjobave.

Teksa po shpallte rregulloret, kancelari gjerman Olaf Scholz theksoi se qeveria e tij dhe liderët e shteteve federale kishin rënë dakord t’i vendosnin ato pas Krishtlindjeve, sepse përvoja e mëparshme kishte treguar se “Krishtlindjet dhe Pashkët nuk kanë qenë nxitës të mëdhenj të infeksioneve”.

Rajoni verior i Spanjës i Katalonjës javën e kaluar vendosi një shtetrrethimi të jetës së natës, kufizoi tubimet shoqërore deri në 10 persona dhe kufizoi kapacitetin e shumë vendeve publike në 50% ose 70%. Masat e festave, të cilat do të qëndrojnë në fuqi të paktën deri më 7 janar, janë më kufizuese se në pjesë të tjera të vendit dhe shkaktuan protesta masive në Barcelonë në prag të Krishtlindjeve.

Kryeministri Pedro Sanchez nuk arriti t’i bindë liderët rajonalë që të kishin një sërë masash të unifikuara përtej mandatit për të veshur maska ​​​​jashtë. Në kontrast me Katalonjën, rajoni i Madridit u përqendrua në rritjen e testimit.