Vendosni fjalën kyçe....

Merkel bllokoi furnizimin me armë të NATO-s për Ukrainën


Tabloidi gjerman zbulon se kush e bllokoi furnizimin me armë të NATO-s për Ukrainën

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel personalisht bllokoi NATO-n nga furnizimi me armë për Ukrainën duke përdorur veton e saj brenda strukturës së bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA, pretendoi të martën tabloidi gjerman ‘Bild’.

Duke cituar burime anonime, gazeta raportoi se, në maj, Gjermania bllokoi dorëzimin e pushkëve amerikanë Barrett dhe pushkëve lituaneze anti-drone, të cilat tashmë ishin paguar nga ukrainasit. ‘Bild’ raporton gjithashtu se qeveria e Merkelit kërkoi mbështetjen e Holandës, dhe për këtë arsye Berlini nuk ishte i vetmi kundërshtar i furnizimeve me armë.

Për më tepër, tabloidi gjerman pretendoi se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi personalisht Merkelit të hiqte ndalimin e furnizimeve gjatë udhëtimit të ish-kancelarit në Kiev gushtin e kaluar, por kjo u përjashtua.

Të dielën, ambasadori ukrainas në Gjermani Andrey Melnik tha se Kievi nuk duhet të presë furnizime me armë nga Berlini nën kancelarin e ri Olaf Scholz. Sipas Melnik, qeveria e re në Berlin ka të ngjarë të mbajë të njëjtin pozicion ‘jologjik’ si administrata e Merkelit, duke pretenduar se Ukrainës i duhen armët për t’u mbrojtur nga Rusia.