Vendosni fjalën kyçe....

Franca arrestoi personin e gabuar për vrasjen e Jamal Khashoggi, lirohet pas disa orësh


Policia franceze arrestoi të martën një burrë për të cilin besohej se ishte anëtar i skuadrës që vrau gazetarin saudit Jamal Khashoggi në vitin 2018, por mesa duket ata kapën njeriun e gabuar. Zyra e prokurorit të Parisit konfirmoi për CBS News të mërkurën se personi i arrestuar një ditë më parë nuk ishte në fakt 33-vjeçari Khalid Alotaibi, i cili kërkohet nga Turqia për t’u përballur me drejtësinë për vrasjen e ndodhur në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll.

Një zyrtar saudit i tha Reuters të martën se policia franceze kishte arrestuar njeriun e gabuar, duke e quajtur atë një rast ngatërrimi të identitetit dhe duke kërkuar lirimin e tij të menjëhershëm. Zyrtarët francezë konfirmuan se ai ishte liruar në më pak se 24 orë më vonë.

Burri u arrestua nga policia kufitare në bazë të urdhrit të arrestit turk teksa ishte gati të hipte në një fluturim për në Riad nga aeroporti Charles de Gaulle i Parisit.

Alotaibi është një nga 26 sauditët e akuzuar në mungesë nga Turqia për vrasjen në një gjyq që filloi në tetor 2020. Nëse ai ndalohet dhe dënohet ndonjëherë, ai mund të përballet me burgim të përjetshëm.

Dy nga 26 të gjykuarit në mungesë në Turqi janë ish-ndihmës të princit të kurorës saudit Mohammed bin Salman. Asnjë zyrtar saudit nuk është përballur me drejtësinë personalisht në Turqi për vrasjen.

Alotaibi është gjithashtu një nga 17 personat që Thesari i SHBA-ve caktoi për sanksione në vitin 2018 për rolin e tyre të dyshuar në vrasje.

Khashoggi, një saudit i shquar që jetonte në mërgim në Shtetet e Bashkuara dhe shkruante për The Washington Post, hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor 2018, për të paraqitur dokumentet për t’u martuar me të fejuarën e tij turke.

Sipas zyrtarëve amerikanë dhe turq, një skuadër goditëse saudite e mbyti atë dhe e copëtoi trupin e tij, i cili nuk u gjet kurrë. Vrasja e tmerrshme shkaktoi zemërim ndërkombëtar, me agjencitë perëndimore të inteligjencës që akuzuan princin e kurorës Mohammed bin Salman për autorizimin e vrasjes.