Vendosni fjalën kyçe....

Kundërshtari e goditi me shkelm në fyt, kombëtarja gjermane e kthen Leon Goretzka-n më herët në Mynih (VIDEO)


Leon Goretzka ishte me fat që shpëtoi pa dëmtime të rënda, pas një ndërhyrjeje brutale të një lojtari nga Lihtenshtajni, në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Botërorit.

Mirëpo përsëri goditja qe aq e fortë, saqë kombëtarja gjermane ka vendosur ta dërgojë atë në shtëpi.

Mesfushori i Gjermanisë, pa kaluar ende 10 minuta nga nisja e ndeshjes, u godit me shkelm në qafë nga mbrojtësi i Lihtenshtejnit Jens Hofer.

Gjyqtarja e ndeshjes i tregoi menjëherë kartonin e kuq, ndërsa vetë Hofer u shpreh më i shqetësuar për gjendjen e Goretzkës, pasi goditja ishte e paqëllimshme. Ndeshja përfundoi me rezultatin 9-0 për Gjermaninë.

 

Pas gjithë këtij episodi, trajneri i Gjermanisë, Hansi Flick, shpresonte se mesfushori do të ishte në gjendje të luante kundër Armenisë, por përfundimisht 26-vjeçari do të jetë një nga pesë lojtarët e dërguar në shtëpi në Mynih.

“Ai është ekzaminuar sërish. Leon është një lojtar që na nevojitet – veçanërisht në situatën aktuale. Është e rëndësishme sepse forcon mbrojtjen. Ai mund të kishte vazhduar të luante pas pjesës së parë, por ne nuk donim të rrezikonim dhe e lamë jashtë.”- tha fillimisht Flick për DFB.

Më vonë, u zbulua se Julian Draxler, Leon Goretzka, Manuel Neuer, Marco Reus dhe Antonio Rüdiger nuk do të udhëtojnë në Armeni për ndeshjen e fundit kualifikuese të Kupës së Botës të dielën.