Vendosni fjalën kyçe....

Dha dëshmi të rreme në dosjen e lidhjeve Trump-Rusi, arrestohet informatori kryesor


Një analist i cili ishte kontribuesi kryesor në hulumtimin e financuar nga Demokratët për lidhjet e mundshme midis Donald J. Trump dhe Rusisë u arrestua të enjten dhe u akuzua për gënjeshtra ndaj FBI, shkruan New York Post.

Analisti, Igor Danchenko, ishte një studiues kryesor për pretendimet që hynë në të ashtuquajturën dosje Steele, një përmbledhje e thashethemeve dhe pohimeve të paprovuara që aludonin se Trump dhe fushata e tij e vitit 2016 ishin komprometuar dhe komplotuar me zyrtarë të inteligjencës ruse për ta ndihmuar atë në fitoren ndaj Hillary Clinton.

Në një aktakuzë prej 39 faqesh të siguruar nga prokurori i posaçëm, John H. Durham, një juri e madhe e akuzoi z. Danchenko për pesë akuza për dhënie të deklaratave të rreme në FBI për burimet e tij për pretendimet e caktuara në dosje.

Aktakuza tregoi se dy vjet e gjysmë pasi Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm William P. Barr e caktoi atë për të hetuar hetimin e lidhjeve Trump-Rusi për ndonjë keqbërje, dhe një vit pasi zoti Trump humbi rizgjedhjen, z. Durham vazhdon të shtyjë përpara .

Hetimi i prokurorit special është në vazhdim”, tha Departamenti i Drejtësisë në një deklaratë që përshkruante aktakuzën, por nuk dha asnjë deklaratë të drejtpërdrejtë nga z. Durham.

Dosja ka luajtur një rol të gjallë në aferën Trump-Rusi, por ishte kryesisht periferike për hetimin zyrtar. FBI kishte hapur tashmë hetimin e saj të kundërzbulimit për fushatën e Trump dhe Rusinë përpara se dosja e Steele të arrinte te agjentët që punonin për këtë çështje. Prokurori i posaçëm që përfundimisht mori përsipër hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016, Robert S. Mueller III, nuk u mbështet në raportin e tij përfundimtar.

Por disa pretendime nga dosja u futën në një F.B.I. aplikacioni i përgjimit që synon një ish-këshilltar të fushatës së Trump, Carter Page, në tetor 2016 dhe tre aplikacione për rinovim vitin e ardhshëm. Dhe pjesë të tjera të tij – veçanërisht një pretendim i turpshëm për një kasetë të supozuar shantazhi – shkaktuan një stuhi politike dhe mediatike kur BuzzFeed publikoi materialet në janar 2017, pak para se zotit Trump të betohet.

Shumica e pretendimeve të rëndësishme në dosje – një seri raportesh të shkruara nga punëdhënësi i zotit Danchenko, Christopher Steele, një ish-agjent i inteligjencës britanike – nuk janë provuar dhe disa janë hedhur poshtë, duke përfshirë edhe zotin Mueller. Agjentët e FBI e intervistuan zotin Danchenko disa herë në vitin 2017, kur ata po kërkonin të rrëzonin pretendimet.