Vendosni fjalën kyçe....

Diplomati rus gjendet i vdekur në ambasadën ruse në Berlin


Një vdekje e pashpjegueshme ka ndodhur në ambasadën ruse në Berlin. Sipas informacioneve të SPIEGEL, rojet e policisë së Berlinit zbuluan një trup të pajetë në trotuar përpara ndërtesës së ambasadës në Berlin më 19 tetor rreth orës 7:20 të mëngjesit.

Me sa duket, burri ra nga një kat i sipërm i kompleksit të ambasadës në Behrenstrasse në lagjen Mitte të Berlinit.

Sipas një liste zyrtare diplomatësh, 35-vjeçari ishte akredituar si sekretar i dytë i ambasadës në Berlin që nga vera e vitit 2019. Megjithatë, autoritetet gjermane të sigurisë e shohin atë si një punonjës të maskuar të shërbimit sekret të brendshëm rus FSB.

Ai mësohet gjithashtu se kishte lidhje me një oficer të rangut të lartë në shërbimin e dytë të FSB-së. Në Rusi, departamenti është përgjegjës, ndër të tjera, për luftën kundër terrorizmit dhe është i lidhur nga shërbimet e inteligjencës perëndimore me të ashtuquajturën Vrasje Tiergarten, në të cilën një emigrant gjeorgjian u qëllua në mes të ditës në Berlin në verën e vitit 2019.