Vendosni fjalën kyçe....

Bien çmimet e naftës pasi Kina lëshon rezervat e saj për të ngopur tregun e brendshëm


Çmimet globale të naftës së papërpunuar ranë të hënën pasi Kina lëshoi ​​rezervat e saj për të rritur ofertën e tregut vendas dhe për të stabilizuar çmimet.

Çmimet e naftës Brent ranë 0.4% në 83.43 dollarë për fuçi mëngjesin e së hënës. Tendenca rënëse erdhi pasi Administrata Kombëtare e Ushqimit dhe Rezervave Strategjike të Kinës njoftoi se kishte lëshuar rezervat e saj në treg të dielën.

Çmimet e naftës së papërpunuar po bien gjithashtu përpara takimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve, të planifikuar për në 4 nëntor.

Në samitin e G20 të shtunën, presidenti i SHBA-së Biden u bëri thirrje prodhuesve kryesorë të energjisë G20 që të rrisin prodhimin e naftës për të mbështetur rimëkëmbjen ekonomike globale, e cila shihet nga shumë si pjesë e përpjekjeve të Uashingtonit për t’i bërë presion OPEC-ut dhe aleatëve për të rritur furnizimin global të naftës.

SHBA i ka kërkuar vazhdimisht grupit të rrisë përpjekjet e prodhimit, duke e parë atë si një mënyrë për të frenuar rritjen e çmimeve në treg.