Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli do miratojë 1.5 miliardë dollarë buxhet për sulme të mundshme ndaj Iranit


 

Izraeli ka miratuar një buxhet prej rreth 1.5 miliardë dollarësh që do përdoren për të përgatitur ushtrinë për një sulm të mundshëm kundër programit bërthamor të Iranit, raportoi të hënën Channel 12.

Buxheti prej 1.5 miliardë dollarwsh pritet tw miratohet nga qeveria nw nwntor.

Ai përfshin fonde për lloje të ndryshme avionësh, dronë për mbledhjen e inteligjencës dhe armatim unik të nevojshëm për një sulm të tillë, i cili do të duhej të godiste vende nëntokësore të fortifikuara shumë, thuhej në raportin pa burime.

Raporti vjen disa ditë pasi Forcat Ajrore Amerikane njoftuan se kishte kryer një test të suksesshëm të ‘bunkerit të ri’ të saj, GBU-72 Advanced 5K Penetrator. Bomba prej 2 tonwsh mund të përdoret si një mjet për të goditur vendet bërthamore iraniane.

Në mënyrë thelbësore, GBU-72 është projektuar të mbahet nga një avion luftarak ose një bombardues i rëndë. Izraeli nuk ka bombardues të aftë për të mbajtur bomba gjigante në arsenalin e tanishwm.

Një bombë më e vogël bunker, GBU-28, iu shit fshehurazi Izraelit në vitin 2009, megjithëse nuk mendohet të ketë aftësinë për të depërtuar në objektin bërthamor Fordo të Iranit, i cili është groposur thellë nën një mal.

Testi amerikan u bazua në përvojën e fituar nga Izraeli në bombardimin e rrjetit të tuneleve nëntokësore të Hamasit në Gaza gjatë luftës së majit të kaluar, tha Channel 12.