Vendosni fjalën kyçe....

Mandati i pestë, pikat kyçe të fjalimit të Putinit


Presidenti rus Putin është betuar zyrtarisht në detyrë për një mandat të pestë. Në fjalimin e tij përurues në Kremlin të martën, Putin u zotua të mbrojë interesat e kombit në mes të përplasjes me Perëndimin për konfliktin në Ukrainë.

Cilat ishin pikat kyçë në fjalimin e Putinit

Ceremonia u shmang kryesisht nga Perëndimi

Përurimi u zhvillua në Pallatin e Madh të Kremlinit në Moskë dhe u ndoq nga qindra të ftuar të rangut të lartë, duke përfshirë zyrtarë të lartë të qeverisë dhe ambasadorë të huaj.

Pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara, Rusia ftoi të dërguar nga vendet perëndimore në përurim. Megjithatë, vetëm disa, duke përfshirë të dërguar nga Franca, Hungaria dhe Sllovakia, morën pjesë në të vërtetë. Në ceremoni mungonin përfaqësues nga SHBA, BE, Britania e Madhe dhe Kanadaja.

Revista gjermane Der Spiegel raportoi se përurimi i Putinit kishte shkaktuar një përçarje midis kombeve të BE-së, midis atyre që zgjedhin “të mbajnë kanalet e komunikimit me Rusinë të hapura” dhe atyre që nuk e bëjnë këtë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova deklaroi se Rusia nuk mban përurime dhe ceremoni të tjera “për t’i raportuar Perëndimit”. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shtoi se Moska nuk do hakmerret ndaj kombeve që e përçmuan ngjarjen.

Prioritetet kombëtare

Në fjalimin e tij të përurimit, Putin theksoi se Rusia duhet të jetë e vetëmjaftueshme dhe konkurruese, duke nxitur një sistem qeverisjeje të përkulshëm dhe mjaft të përshtatshëm për kushtet e reja. Ruajtja e vlerave dhe traditave shekullore është një synim i rëndësishëm, shtoi ai. Suksesi i vendit në trajtimin e problemeve të brendshme dhe të jashtme varet kryesisht nga fakti nëse ai mbetet i bashkuar dhe ka një “dëshirë të përbashkët për t’i shërbyer atdheut’, theksoi presidenti.

“Ne jemi një popull i bashkuar dhe i madh dhe së bashku do kapërcejmë të gjitha pengesat dhe do realizojmë të gjitha planet tona. Le të fitojmë së bashku”, tha Putin.

Marrëdhëniet me Perëndimin

Moska është e gatshme të ndërtojë lidhje miqësore me kombet globale që e shohin Rusinë si “një partner të besueshëm dhe të ndershëm”, tha Putin. Sipas presidentit rus, kjo është e vërtetë edhe kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me Perëndimin.

“Ne nuk i kundërshtojmë bisedimet me vendet perëndimore. Topi është në fushën e tyre”, këmbënguli Putin, duke shtuar se lidhjet e ardhshme varen nga fakti nëse Perëndimi vijon me “politikat e tij agresive” dhe përpjekjet e tij për të penguar dhe presionuar Moskën.

“Një bisedë, duke përfshirë çështjet e sigurisë dhe stabilitetit strategjik, është e mundur. Por jo nga pozicioni  më të fortit, pa arrogancë, mendjemadhësi dhe ndjenjë të ekskluzivitetit personal, por vetëm në kushte të barabarta, me respekt për interesat e njëri-tjetrit”, tha kreu rus.

Riorganizimi i afërt i kabinetit

Siç kërkohet nga Kushtetuta ruse, qeveria dha dorëheqjen menjëherë pas betimit. Megjithatë, Putin ka nënshkruar një ligj që urdhëron qeverinë të vijojë punën e saj derisa të formohet një administratë e re.

Procesi pritet të jetë i shpejtë dhe zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se presidenti mund të shpallë të zgjedhurin e tij për kryeministër që të martën. Ky post mbahet nga Mikhail Mishustin, i cili ka shërbyer në këtë cilësi që nga viti 2020.

Valentina Matvienko, kryetarja e dhomës së sipërme të parlamentit rus, tha se pret që ligjvënësit të kenë një listë të plotë të kabinetit të propozuar javën e ardhshme.