Vendosni fjalën kyçe....

Kriza energjitike në Evropë, Putin mohon akuzat se po përdor gazin si armë ekonomike: Do rrisim furnizimin


Vladimir Putin ka mohuar përdorimin e furnizimit me gaz si një armë ekonomike kundër Evropës, duke e quajtur sugjerimin “absolutisht jashtë diskutimit”.

Presidenti rus tha të mërkurën se Rusia tashmë kishte rritur furnizimin dhe ishte gati të furnizonte më shumë, ndërsa Evropa po përballet me një krizë energjetike.

Pjesa më e madhe e Evropës mbështetet në Rusinë për furnizimin me gaz natyror dhe një mori rrethanash e kanë lënë pjesën më të madhe të kontinentit të ballafaqohet me çmimet e gazit dhe energjisë elektrike.

Çmimet e gazit po nxiten nga një rritje e kërkesës ndërsa ekonomitë dalin nga bllokimet e pandemisë, një reduktim i rezervave për shkak të një dimri të ftohtë një vit më parë dhe opsionet e reduktuara për të rimarrë burimet më të ndyra të energjisë, siç është qymyri, ndërsa vendet punojnë për të rrokullisur nga alternativat e gjelbra.

Rusia është eksportuesi kryesor i gazit në BE, dhe kritikët e Kremlinit kanë ngritur sugjerimin se Rusia ka qenë duke përfituar nga problemet energjetike të Evropës, ndërsa duket se do të miratojë tubacionin e saj të gazit Nord Stream 2 me Gjermaninë.