Vendosni fjalën kyçe....

Tajvani akuza Kinës: 38 avionë kinezë u futën të Premten në zonën e mbrojtjes


Tajvani ka raportuar se 38 avionë ushtarakë kinezë kanë fluturuar në zonën e tij të mbrojtjes ajrore të Premten, duke shënuar kështu ndërhyrjen më të madhe nga Pekini deri më tani.

Ministria e mbrojtjes në Tajvan tha se avionët, mes të cilëve bombardues me aftësi bërthamore, hynë në zonë në dy valë.

Tajvani u përgjigj duke ngritur avionët e tij dhe duke vendosur sisteme raketash.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, por Tajvani e sheh veten si një shtet sovran. Tajvani është ankuar për më shumë se një vit për misione të përsëritura nga forcat ajrore të Kinës pranë ishullit.

“Kina është përfshirë pa dashje në agresion ushtarak, duke dëmtuar paqen rajonale.”- u tha gazetarëve të Shtunën, Kryeministri i Tajvanit Su Tseng-chang, citon BBC.

Qeveria në Pekin e cila po shënon 72 vjet nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës – deri më tani nuk ka bërë asnjë koment publik lidhur me këtë ndërhyrje.

Por më parë ka patur deklarime nga Kina se fluturime të tilla duhej të mbronin sovranitetin e saj dhe gjithashtu synonte “bashkëpunimin” midis Tajvanit dhe SHBA.

Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se 25 avionë të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit (PLA) hynë në pjesën jug-perëndimore të zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore (ADIZ) gjatë orëve të ditës, duke fluturuar pranë Ishujve Pratas.

Një zonë identifikimi e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit të një vendi dhe hapësirës ajrore kombëtare – por ku avionët e huaj ende identifikohen, monitorohen dhe kontrollohen në interes të sigurisë kombëtare.

Teknikisht mbetet hapësirë ajrore ndërkombëtare.

Kjo u pasua nga një valë e dytë prej 13 avionësh kinezë në të njëjtën zonë të Premten në mbrëmje. Ata fluturuan mbi ujërat midis Tajvanit dhe Filipineve.

Ministria tha se avioni kinez përfshinte katër bomba H-6, të cilët mund të mbajnë armë bërthamore, si dhe një aeroplan anti-nëndetëse.

Pekini shpesh nis misione të tilla për të shprehur pakënaqësinë ndaj komenteve të bëra nga Tajvani.