Vendosni fjalën kyçe....

Princi Filip zbulon fjalët e fundit të Princit Charles: Ne po flasim për 100 vjetorin tuaj, përgjigjja: Epo unë duhet të jem gjallë për këtë, apo jo


Princi i Uellsit ka treguar se si ai foli me babanë e tij një ditë para se të vdiste për planifikimin e 100 -vjetorit të tij – dhe mori një përgjigje të mirë nga Princi Filip.

Në një intervistë prekëse, Charles thotë se ai telefonoi Dukën e Edinburgut në Windsor më 8 Prill dhe foli për temën delikate të një feste për të shënuar njëqindvjetorin e tij në qershor.

Ne po flasim për ditëlindjen tuaj,”- tha Charles, pak dridhes, duke e ditur që Filipi nuk ishte i interesuar për idenë.

I vetëdijshëm se babai i tij ishte gjithashtu pak i dëgjueshëm, ai e përsëriti veten pak më me zë të lartë: ‘Ne po flasim për ditëlindjen tuaj! Dhe nëse do të ketë pritje!

Përgjigja ishte zakonisht e turpshme. “Epo, duhet të jem gjallë për këtë, apo jo?” Filipi sfidoi.

“E dija që do ta thuash këtë!” Charles u përgjigj në atë që ishte ndoshta biseda e tyre e fundit së bashku.

Shkëmbimi i fjalëve kujtohet nga mbreti i ardhshëm në një program të ri të BBC One që do të transmetohet të mërkurën mbrëma, “Princi Filip: Familja Mbretërore Kujton”.

Është një nderim i jashtëzakonshëm që paraqet secilin nga fëmijët dhe nipërit e mbesat e Filipit duke kujtuar disa nga kujtimet e tyre më të dashura – dhe më qesharake – të dukës së paepur, i cili vdiq më 9 prill në moshën 99 vjeç.

Robert Hardman i The Mail shkroi dhe bashkëprodhoi programin, duke intervistuar Princin Charles dhe anëtarët e tjerë të familjes në proces.

Ai i ka dhënë revistës Mail’s Weekend një pasqyrë ekskluzive sot – dhe është e qartë se është një nga pjesët më personale dhe intime të televizionit mbretëror të prodhuar ndonjëherë.

Princi William ndau një anekdotë për gjyshin e tij i cili krijoi të famshmen skemën e Çmimit të Dukës së Edinburgut.

Në një dalje në një vend të largët në pronën e Mbretëreshës Balmoral, ata të dy u ndeshën me një grup shëtitësish të rinj duke ndërmarrë një ekspeditë për çmimin e tyre.

William kujton: ‘Ai u ndal dhe hapu dritaren e tij dhe tha: ‘Mirëmëngjes. Si po ja kaloni? ‘ Për të cilin djali më i vogël i ri u kthye mbrapa dhe tha me efektivitet, ‘Vraponi me gjyshin!’

Në fakt, pranon William, përgjigja ishte më e vrazhdë se kaq. Por gjyshi i tij, i pashqetësuar, e mbylli dritaren përsëri dhe iu drejtua nipit të tij dhe tha: ‘Rinia e sotme!’ Ai e cilësoi dialogun qesharak.

Princi Harry, duke marrë pjesë në ‘projektin e tij të parë familjar’ që kur u largua si mbretër i punës, thotë se gjyshi i tij ishte gjithmonë ‘pa falje ai’.

Duke folur nga Kalifornia, ai gjithashtu ofroi lavdërime për mënyrën se si e mbështeti Mbretëreshën.

Nga perspektiva e gjyshes sime, të kesh dikë të tillë mbi supe për 73 vjet martesë – nuk bëhet më mirë se kaq,” thotë Harry.

Dhe mbesa e Filipit, Princesha Eugenie, zbulon se në kundërshtim me supozimet se ai kurrë nuk arriti të takonte stërnipin e tij, August Philip, të dy kontaktuan në fakt para se të vdiste.

“Unë solla Augustin e vogël për ta takuar”, thotë ajo e emocionuar në kujtim. ‘Unë i thashë që ne do ta kishim vënë emrin e tij. Ishte një moment kaq i bukur. Ne ishim shumë me fat që e bëmë atë.

Edhe në moshën 99 -vjeçare vdekja e Dukës, e cila thuhej se ishte shumë paqësore, prapëseprapë ishte qartë një tronditje për familjen e tij.

“Ai ishte duke u plakur dhe ai e urrente atë absolutisht,” thotë mbesa e tij Zara Tindall. ‘Ai ishte pacienti më i keq në botë! Por, në të vërtetë, ju kurrë nuk e përgatitni vërtet veten për ta humbur atë sepse ai ishte gjithmonë atje. ‘

Nusja e tij, Dukesha e Cornwall, thotë: “U ndje si fundi i një epoke. Ata janë një brez shumë i vështirë për tu jetuar, por unë jam shumë krenar dhe shumë i kënaqur që e kam njohur atë. ‘

Një Charles ngacmues shton: ‘Ne ishim me fat që e kishim atë për gati 100 vjet.’