Vendosni fjalën kyçe....

Haiti kërkon ndihmë ushtarake të huaj pas vrasjes së presidentit


Haiti ka kërkuar që trupat e huaja të dërgohen në vend për të mbrojtur infrastrukturën kryesore pas vrasjes së Presidentit Jovenel Moïse.

Kërkesa e qeverisë u dërgua në SH.B.A. dhe Kombet e Bashkuara por SHBA-të thonë se nuk kanë në plan të ofrojë ndihmë ushtarake “në këtë kohë”.

Policia haitiane më herët tha se një grup prej 28 mercenarësh të huaj vranë presidentin të mërkurën.

Pas një beteje me armë në kryeqytetin Port-au-Prince, 17 prej tyre u arrestuan.

Disa nga grupi, për të cilin Haiti thotë se përfshinin ushtarë kolumbianë në pension, u kapën në shtëpinë që po përdornin, të tjerët pasi hynë në kompleksin diplomatik të Tajvanit, tha policia.

Tre të dyshuar u vranë nga policia dhe tetë të tjerë ende po kërkohen.

Megjithëse SHBA nuk do të ofrojë trupa, ajo tha të premten se po dërgonte zyrtarë të FBI dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare në Haiti për të ndihmuar në hetimin.

Këshilli i Sigurimit i KB do të duhet të miratojë çdo plan për të dërguar trupa ndërkombëtare në Haiti nën kujdesin e KB.

Vrasja ka shkaktuar disa trazira civile në Haiti, kombi më i varfër në Amerikat. Një gjendje e jashtëzakonshme mbetet në fuqi në të gjithë vendin dhe është e paqartë se kush është përgjegjës efektiv i qeverisë të vendit.