Vendosni fjalën kyçe....

Blinken mbron tërheqjen kaotike nga Kabuli: Jemi të përqendruar për të mbrojtur komunitetin LGBTQI+ afgan


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mohoi akuzat për një tërheqje kaotike nga Afganistani, duke fajësuar administratën Trump për çdo dështim dhe duke thënë se Uashingtoni është i fokusuar në mbrojtjen e LGBTQ dhe afganëve të tjerë të cenueshëm.

“Faleminderit që me të drejtë vunë në qendër të vëmendjes shqetësimet në lidhje me komunitetin LGBTQI+ në Afganistan dhe kërcënimin e veçantë që ata e gjejnë atje,” i tha Blinken Përfaqësuesit David Cicilline (D-Rhode Island) të hënën në një seancë të Dhomës mbi tërheqjen afgane.

“Kjo është diçka në të cilën ne jemi të fokusuar.”

Nuk është e qartë se si Blinken synon të mbrojë LGBTQ dhe afganët e tjerë të cenueshëm, pasi talibanët rimarrën kontrollin e Afganistanit edhe para se administrata e Presidentit Joe Biden të përfundonte evakuimin.

Administrata të hënën njoftoi 64 milionë dollarë ndihmë të re humanitare për vendin, duke thënë se paratë do të dërgohen në bamirësi dhe agjencitë e OKB -së për të shmangur lejimin që ajo të përfundojnë në duart e talebanëve.