Vendosni fjalën kyçe....

Kërcënimi me bombë në Kapitol, arrestohet një person


Një burrë është arrestuar pasi bëri kërcënim për bombë pranë ndërtesës së Kongresit në Uashington DC.

Burri, i identifikuar si Floyd Roy Roseberry, 49 vjeç, u dorëzua rreth një orë pasi u bë kërcënimi.

Policia e Kapitolit amerikan kishte negociuar me shoferin që kishte parkuar një kamion pranë Bibliotekës së Kongresit, përballë ndërtesës së Kapitolit dhe Gjykatës Supreme.

Motivet e tij mbeten të panjohura. Policia është ende në kërkim të automjetit.

Kongresi është në pushim, por disa punonjës po punojnë në Kapitol. Disa ndërtesa zyrash u evakuuan.

Videot që pretendohet të jetë njeriu që transmeton drejtpërdrejt nga automjeti janë shpërndarë në mediat sociale.

Burri parkoi automjetin në një trotuar dhe i tha një oficeri që iu afrua se ai kishte një bombë, ndërsa mbante atë që dukej si një shpërthyes, tha shefi i policisë së Kapitolit J Thomas Manger në një konferencë shtypi.

Negociatorët e mi janë duke punuar shumë për të gjetur një zgjidhje paqësore të këtij incidenti,” tha ai para arrestimit.

Disa anëtarëve të stafit në Capitol Hill fillimisht iu tha të qëndronin në vend dhe të strehoheshin në zyra.