Vendosni fjalën kyçe....

Shkon në 9 numri i viktimave nga përmbytjet në Turqi


Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Turqinë veriore ka shkuar në nëntë, sipas autoriteteve lokale, të cilat thanë se më shumë se 900 persona janë evakuuar pasi ndërtesat, urat dhe rrugët pësuan dëme të mëdha.

Të enjten, Drejtoria e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave në vend (AFAD) tha se ata kishin punuar gjatë gjithë kohës për të arritur ata në nevojë në rajonet e goditura nga përmbytjet në Turqinë veriore. Në një deklaratë, ata theksuan shkallën e përpjekjeve të tyre, duke vënë në dukje se të dy njësitë e rojes bregdetare dhe Gjysmëhëna e Kuqe Turke ishin gjithashtu të përfshira.

Në Kastamonu, AFAD deklaroi se 777 personel, 61 automjete, 32 ambulanca dhe nëntë helikopterë ishin midis njësive të angazhuara në përpjekjet e ndihmës. Në pamjet e shpërndara në internet, një helikopter mund të shihet duke shpëtuar dy individë të bllokuar nga çatia e një ndërtese të përfshirë nga ujërat e furishme të përmbytjes.