Vendosni fjalën kyçe....

Grenell kujton ditën e Vidovdanit: Përkujtohet Shën Lazari dhe martirët e shenjtë serbë


Ish-i dërguari special i Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka shkruar një postim posaçërisht për ditën e Vidovidanit.

Grenell shkruan se sot nderron princin Lazar për betejën kundër Otomanëve në Kosovë.

Sot ne ndërrojmë heronjtë e Vidovdanit. Në këtë ditë më 1389, beteja kundër Otomanëve në Kosovë filloi. Sot është një ditë përkujtimi për Shën Princ Lazarin dhe martirët e shenjtë serbë”- shkruan Grenell.

Në 28 qershor sipas kalendarit Gregorian serbët kujtojnë vrasjen e Princit Lazar në betejën e Kosovës kundër Osmanëve një ditë të cilët e kanë kthyer në ditë fetare dhe nacionale e cila më pas u kthye në pikë të rëndësishme për formimin e identitetit serb.