Vendosni fjalën kyçe....

Franca shkon në votime për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale


Franca voton në raundin e dytë të zgjedhjeve rajonale të dielën pas një raundi të parë që pa një rënie për partinë Republika në Lëvizje (LREM) e Presidentit Emmanuel Macron, zhgënjim për partinë e Marine Le Pen të së djathtës ekstreme National Rally (RN) dhe rekord i ulët pjesëmarrje.

Për disa vëzhgues, rezultati i raundit të parë të 20 qershorit ngriti dyshime nëse zgjedhjet presidenciale të vitit 2022 do të zbresin në një duel midis Macron dhe Le Pen – Rally National i të cilit është ish-Fronti Kombëtar – në një balotazh që shihet si me shume mundesi skenari.

Rezultatet e raundit të parë shënuan një rritjee për krahun e djathtë tradicional Republikan si dhe Partinë Socialiste, të cilët janë shtrydhur pasi centrinisti Macron hyri në pushtet në 2017 me partinë e tij të re LREM.

Shqetësimet ndër-partiake ishin për pjesëmarrjen në votimet e javës së kaluar, të cilat u shmangën nga 66.72 përqind e votuesve – një rekord në Francën moderne.

Pjesëmarrja e ulët nxiti një debat se si të përmirësohet pjesëmarrja, me disa figura, përfshirë zëdhënësin e qeverisë Gabriel Attal që sugjerojnë se votimi elektronik mund të ndihmojë në të ardhmen.

Rezultatet e raundit të parë e treguan Rally National të Le Pen (RN) përpara në vetëm një rajon, PACA, një zhgënjim i madh pasi sondazhet kishin treguar një përparim të mundshëm në disa zona.

Një nga garat më të shikuara nga e diela do të jetë nëse kandidati i RN Thierry Mariani mund të mposhtë rivalin e tij të djathtë Renaud Muselier në rajon.

Fitimi i kontrollit të një rajoni për herë të parë do të ishte një nxitje e madhe për Le Pen pasi ajo kërkon të bindë votuesit se RN, të cilën ajo ka reformuar dhe ribërë që kur mori drejtimin nga babai i saj i zjarrtë Jean-Marie, se është një parti serioze e pushtetit .

Muselier mund të ndihmohet nga tërheqja e kandidatëve të krahut të majtë në një përsëritje të “Frontit Republikan” të Francës, një manovër në të cilën partitë nga i gjithë spektri politik largohen pas raundit të parë për të mbështetur kundërshtarin e RN në të dytin, diçka që ka ndodhi në zgjedhjet e kaluara presidenciale për të bllokuar të djathtën ekstreme.

Rezultatet e raundit të parë e bënë leximin edhe më të papëlqyeshëm për Macron dhe LREM e tij, duke konfirmuar dështimin e partisë për të vendosur rrënjët lokale dhe rajonale pavarësisht kontrollit të presidencës dhe dhomës së ulët të parlamentit.

Përkundër dërgimit të disa ministrave për fushatë dhe vetë Macron duke filluar një turne mbarëkombëtar – që e pa atë të goditur nga një shikues në një moment – në disa rajone LREM nuk mblodhi 10 përqind të kërkuar për të bërë raundin e dytë.