Vendosni fjalën kyçe....

Kryeministri armen shpall fitoren në zgjedhjet e parakohshme


Udhëheqësi armen Pashinyan siguron fitore të jashtëzakonshme në zgjedhjet parlamentare dhe zotohet të thellojë lidhjet me blloqet e drejtuara nga Rusia

Kryeministri në detyrë i Armenisë, Nikol Pashinyan ka shpallur fitoren në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të vendit, të mbajtura të dielën. Partia e tij mori gati 54% të votave pasi u numëruan të gjitha fletët e votimit.

Votimi u zhvillua midis trazirave politike që kanë mbërthyer Armeninë që nga konflikti katastrofik i Nagorno-Karabakut i vitit të kaluar, i cili pa zonat e rajonit të diskutueshëm t’i dorëzohen Azerbajxhanit si pjesë e një marrëveshje paqeje me Baku, ndërmjetësuar nga Moska.

Marrëveshja shkaktoi protesta masive, me opozitën që fajëson qeverinë Pashinyan për atë që shumë e panë si një dorëzim. Në garën e së dielës, kundërshtari i tij kryesor ishte grupimi i Aleancës Armene, i udhëhequr nga ish-presidenti Robert Kocharyan.

Rezultati i zgjedhjeve, megjithatë, sugjeroi mbështetje thelbësore për Partinë e Kontratës Civile në pushtet, e cila mori 53.92% të votave.

Rezultati, megjithatë, nuk do të lejojë që partia e Pashinyan të formojë vetëm qeverinë, pasi ajo nuk arriti qëllimin e saj me vetëm 0,08%. Një parti ose një bllok duhet të marrë të paktën 54% të votave për të pasur të drejtën të drejtojë ekskluzivisht qeverinë, sipas ligjeve zgjedhore të Armenisë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *