Vendosni fjalën kyçe....

10 vjet pas vrasjes së të atit, djali i Gaddafit kërkon presidencën e Libisë


Djali i ish-udhëheqësit libian Muammar Gaddafi thuhet se po synon zyrën më të lartë të vendit të tij një dekadë pasi babai i tij u rrëzua dhe u vra nga rebelët e mbështetur nga NATO, duke shkaktuar vite trazirash civile.

Saif al-Islam Gaddafi ka filluar t’u drejtohet diplomatëve perëndimorë dhe diplomatëve të tjerë ndërsa ai kërkon të rihyjë në jetën publike, njoftoi ‘Times’.

Pasi u pa si pasardhësi i babait të tij, ai po përgatitet të qëndrojë në garën presidenciale të Libisë në 24 dhjetor. Duke folur për gazetën përmes telefonit, ai tha se ishte mirë me shëndetin dhe konfirmoi marrëdhënien e tij me një ekip këshilltarësh që vepronin në emër të tij.

Gaddafi pritet të shpallë publikisht ambiciet e tij politike në të ardhmen e afërt. Sidoqoftë, është ende e paqartë nëse ai do të lejohet të kandidojë, pasi një ligj i ri zgjedhor që po hartohet aktualisht mund ta përjashtojë atë nga pjesëmarrja.

48-vjeçari u kap dhe u burgos nga militantët në 2011. Ai u lirua nga rrëmbyesit e tij gjashtë vjet më vonë nën një marrëveshje amnistie. Që atëherë, ai ka mbetur i fshehur. Ai ende përballet me një urdhër arresti në Libi dhe sipas ‘Times’, është gjithashtu i kërkuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (IÇ). Disa nga vëllezërit e motrat e tij qëndrojnë në burg ose në Libi dhe jashtë saj.

Burimet që folën me ‘Times’ thanë që urdhri i IÇ mund të tërhiqet. Gazeta spekuloi se Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, i cili ishte një ithtar i zëshëm i fushatës së NATO-s në Libi, ka të ngjarë të kundërshtonte idenë e djalit të Gaddafi që kandidon për president.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *