Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli mobilizon më shumë rezervistë


Izraeli do mobilizojë dy brigada shtesë për operacionet në Gaza, njoftoi ushtria të dielën.

Më shumë rezervistë nevojiten në vijën e frontit “për të mbrojtur shtetin e Izraelit dhe për të garantuar sigurinë e qytetarëve të tij”, tha Forca e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) në një deklaratë.

Njoftimi erdhi një javë pasi Izraeli tërhoqi shumicën e forcave të tij tokësore nga enklava palestineze, në atë që udhëheqja ushtarake e përshkroi si përgatitje për një mision në Rafah.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është nën presionin e partnerëve të tij të koalicionit për të dërguar trupa tokësore në qytetin në kufirin me Egjiptin, ku rreth 1.3 milionë palestinezë vlerësohet të jenë të grumbulluar.

SHBA-ja, furnizuese kryesore e ndihmës ushtarake për Izraelin, ka shprehur shqetësimin se një operacion në Rafah do shkaktonte viktima të konsiderueshme civile.

Anëtarët e qeverisë izraelite, përfshirë Netanyahun, kanë thënë se shteti hebre nuk mund të arrijë qëllimin e tij kryesor të deklaruar për të mposhtur grupin militant palestinez Hamas pa hyrë në Rafah.

Njoftimi të dielën erdhi pasi ndihma perëndimore ndihmoi forcat izraelite të zmbrapsnin një breshëri dronësh dhe raketash iraniane. Teherani nisi sulmin si hakmarrje për një sulm ajror në konsullatën e tij në Damask më 1 prill, për të cilin fajësoi Izraelin. IDF pretendoi se së bashku me partnerët e saj, kishte ndaluar rreth 99% të predhave iraniane.