Vendosni fjalën kyçe....

SHBA-të do dhurojnë 60 milionë vaksina të AstraZenecas


SHBA do të fillojë të ndajë të gjithë sasinë të vaksinave nga AstraZeneca sapo vaksina COVID-19 të kalojë testimet e sigurisë federale, tha Shtëpia e Bardhë citon The Associated Press të hënën, me rreth 60 milion doza që pritet të jenë në dispozicion për eksport në muajt e ardhshëm .

Kjo lëvizje pas veprimit të administratës Biden muajin e kaluar për të ndarë rreth 4 milion doza të vaksinës me Meksikën dhe Kanadanë.

Vaksina AstraZeneca është gjerësisht në përdorim në të gjithë botën por ende nuk është e autorizuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave.

Kjo vjen ndërsa Shtëpia e Bardhë sigurohet gjithnjë e më shumë për furnizimin e tre vaksinave që administrohen në SHBA, veçanërisht pas rifillimit të vaksinës Johnson & Johnson me një dozë të vetme gjatë fundjavës.