Vendosni fjalën kyçe....

Vrasja e Behar Sofisë/ 24-vjeçari u zbulua nga rrobat që la te liqeni, arrestohen tre bashkëpunëtorë të tij


Detaje të reja zbardhen nga arrestimi i personit të dyshuar për vrasjen e Behar Sofisë, një 24-vjeçar i arrestuar mbrëmjen e kaluar në Mal të Zi.

Sipas Balkanweb, përveç personit të dyshuar si autor i vrasjes Ernejt Shyti, 24-vjeç, në pranga kanë rënë edhe tre bashkëpunëtorë të tij.

Bëhet fjalë për tre të dyshuar, të cilët janë njëri nga Kërraba dhe dy nga Fushë Kruja: Xhuljano Visha, Skënder Vathi, dhe Leonar Xhixha.

24-vjeçari Shyti, jetonte me qira me nënën e tij në kryeqytet, te rruga “Bardhyl”. Ai është identifikuar nga ADN-ja e lënë në rrobat, që braktisi te liqeni pas vrasjes.

Gazetarja Klodiana Lala tha për “News 24” se Shyti e ka pranuar autorësinë e krimit, duke thënë se i ishin ofruar shuma të mëdha parash për ta bërë këtë.

Ernejt Shyti

66-vjeçari Behar Sofia, i njohur si “padron droge”, u ekzekutua mëngjesin e 25 shkurtit, pranë Piramidës në Tiranë.

Autori e ka qëlluar pasi e kishte ndjekur që disa metra pranë shtëpisë së tij. I veshur sportiv, me kapele, syze e maskë anti-COVID, pasi ka bërë atentatin autori është larguar pa e parë askush dhe ka kaluar në këmbë urën e Lanës. Më pas ai ka marrë një biçikletë pranë kullave dhe është larguar drejt Kodrave të Liqenit. Mirëpo është zbuluar pas AND-së së lënë në rrobat që ai i braktisi tek liqeni.

Behar Sofia

Behar Sofia kishte jetuar disa vite në Turqi, ndërsa ishte dënuar në vendin fqinj.

Ai njihej për lidhjet e tij me bosin e drogës në Turqi, Abdulselam Turgut, ndërsa nga viti 1993 deri në vitet 2012-2015 njihej si bosi i heroinës turke në Shqipëri.

Njoftimi i Policisë:

Finalizohet me sukses OPERACIONI POLICOR “PIRAMIDA”.

Zbardhet vrasja e 66-vjeçarit, e ndodhur më 25 shkurt 2021.

Arrestohet një grup vrasësish me pagesë, të cilët kanë planifikuar dhe në bashkëpunim kanë kryer vrasjen e shtetasit Behar Sofia.

Vihen në pranga 4 shtetas të përfshirë në këtë vrasje kriminale.

Pas një pune hetimore të pandërprerë, nga Sektori i Krimeve të Rënda Ndaj Jetës dhe Pronës, Sektori i Forcës së Posaçme Operacionale në DVP Tiranë, Departamenti i Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit dhe Instituti i Policisë Shkencore, nën drejtimin  e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, është finalizuar me sukses OPERACIONI POLICOR “PIRAMIDA”. Si rezultat është bërë e mundur zbardhja dhe dokumentimi ligjor me prova shkencore i ngjarjes së ndodhur në datë 25.02.2021, rreth orës 08:45, në bulevardin “Bajram Curri”, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasit Behar Sofia.

Si rezultat i informacioneve të siguruara në rrugë operative, veprimeve të shpejta hetimore procedurale si dhe provave ligjore (shkencore) të siguruara në lidhje me këtë ngjarje, nga ana e specialistëve të Seksionit Hetimit të Krimeve Ndaj Jetës në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, është bërë e mundur kapja dhe arrestimi në flagrancë i autorëve të dyshuar të kësaj ngjarjeje, shtetasve:

  • Ernejt Shyti, 24 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë.
  • Skënder Vathi, 54 vjeç, lindur në Arrameras, Fushë Krujë  dhe banues në Tiranë.
  • Leonar Xhixha, 30 vjeç, lindur dhe banues në Arrameras, Fushë – Krujë, i dënuar më parë për veprën penale “Vrasja me paramendim” ngelur në tentativë.
  • Xhuljano Visha, 28 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri – tjetrin, kanë organizuar vrasjen e shtetasit Behar Sofia duke siguruar mjetet, armën, si dhe kanë mbajtur nën mbikëqyrje lëvizjet e viktimës për disa kohë, deri në momentin e ekzekutimit të tij.

Shtetasi Ernejt Shyti, i cili ka pasur rolin e ekzekutorit në këtë ngjarje, menjëherë pas kryerjes së ngjarjes është larguar në drejtim të Malit të Zi.

Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit falënderon publikisht Policinë e Malit të Zi, për ndihmën e mënjehershme të ofruar për lokalizimin dhe kapjen e ekzekutorit Ernejt Shyti. Pas takimit operacional të organizuar në vendin e kalimit Hani i Hotit, të dy policitë kanë shkëmbyer informacion në kohë reale duke u finalizuar me kapjen dhe deportimin e tij.

Në fazën operacionale nga grupi hetimor janë sekuestruar prova të shumta materiale si automjete, aparate telefonike, karta sim etj.

Analiza e këtyre provave hap prespektivë për identifikimin edhe të autorëve të tjerë të përfshirë në këtë krim.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë vazhdon me intensitet puna për dokumentimin e plotë ligjor të kësjaj ngjarjeje, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje.

Policia e Shtetit garanton qytetarët se është e vendosur dhe e angazhuar maksimalisht për garantimin e rendit dhe sigurisë publike në vend  dhe fton qytetarët që të denoncojnë në numrin pa pagesë 112 e Komisariatin Dixital, çdo rast të paligjshmërisë duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të shpejtë e të paanshëm./Hashtag.al