Vendosni fjalën kyçe....

Protestat kundër pranisë së policisë në kampuset universitare, arrestohen 24 persona në Athinë


Njëzet e katër protestues të arrestuar pas përplasjeve me policinë në tubimin e projektligjit të arsimit

Njëzet e katër persona u arrestuan dhe u akuzuan të enjten në lidhje me dhunën që shpërtheu në Athinën qendrore gjatë një demonstrate kundër një projektligji arsimi, tha policia.

Zyrtarët fillimisht kishin arrestuar 52 persona. Protestuesit studentë hodhën shishe, gurë dhe bomba Molotov drejt policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës. Në sheshin Syntagma rreth 200 protestues u përpoqën të dëmtonin Monumentin e Ushtarit të Panjohur, por u shtynë nga policia.

Më shumë përplasje pasuan në Propylaea më vonë kur persona me kapuç hodhën bomba Molotov ndaj policisë. Protestat janë përqendruar në një dispozitë ligjore që do të lejojë policinë të patrullojë kampuset universitare.

Qeveria konservatore thotë se dëshiron të krijojë një forcë policie në kampus për të ndaluar përdorimin e mjediseve universitare për veprimtari të paligjshme të tilla si shitja e mallrave të falsifikuara ose organizimi i protestave të dhunshme.