Vendosni fjalën kyçe....

Dorëhiqet një ditë para inaugurimit të Biden shefja e CIA-s, Gina Haspel


Drejtoresha e emëruar nga Donald Trump e CIA-s, Gina Haspel, ka lënë postin e saj pas 36 vitesh me agjencinë e inteligjencës, duke njoftuar dorëheqjen e saj të martën – një ditë para inaugurimit të presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Në një deklaratë të postuar në Twitter nga CIA, Haspel tha se ajo ishte ‘thellësisht krenare për punën që ajo dhe CIA kanë bërë së bashku’. Haspel u emërua drejtoreshë e CIA-s në vitin 2018, duke u bërë gruaja e parë që mbajti këtë rol duke zëvendësuar Mike Pompeo, i cili u emërua Sekretar Shteti.

Ndërsa Haspel thuhet se kërcënoi të jepte dorëheqjen muajin e kaluar ndërsa Presidenti Donald Trump u përgatit të emërojë Kash Patel, plani me sa duket u anulua në minutën e fundit.

Trump me sa duket kishte rritur mosbesimin ndaj Haspel, e cila kishte punuar si shefe e stacionit të CIA-s në Londër, nën ish-drejtorin e agjencisë, John Brennan.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *