Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen vullkani në Indonezi, hiri shpërndahet në gjithë ishullin


Mali Semeru i Indonezisë ka shpërthyer, duke shpërndarë hirin dhe tymin rreth 5.6 km në qiellin mbi Java, ishullin më të populluar të vendit.

Asnjë urdhër evakuimi nuk është lëshuar deri më tani dhe nuk raportohet për viktima.

Agjencia Kombëtare e Zbutjes së Fatkeqësive (NDMA) paralajmëroi banorët e fshatrave që jetojnë në shpatet e malit të jenë të gatshëm për aktivitetin e vazhdueshëm vullkanik.

Pamjet treguan hirin nga vullkani 3,676m që vinte mbi shtëpitë.

Fshatrat Sumber Mujur dhe Curah Koboan [në komunën Lumajang] janë të vendosura në trajektoren e reve të nxehta,” tha zyrtari lokal Thoriqul Haq të Shtunën.

Banorëve të pellgut të lumit Curah Kobokan u është kërkuar që të shikojnë për rrjedhën e mundshme të “lavës së ftohtë”, e cila mund të shkaktohet nga reshjet e shiut të kombinuara me materialin vullkanik.

Mali Semeru shpërtheu rreth orës 17:24 me kohën lokale (10:24 GMT), thanë autoritetet.

Semeru – i njohur gjithashtu si “Mali i Madh” – është vullkani më i lartë në Java dhe një nga më aktivët. Alsoshtë gjithashtu një nga destinacionet më të njohura të ecjes turistike në Indonezi.

Vullkani shpërtheu më parë në dhjetor, kur rreth 550 njerëz u evakuuan.

Brenda javës së fundit, Indonezia ka duruar rrëshqitje të shumta të tokës, një tërmet vdekjeprurës në ishullin Sulawesi dhe humbjen e një Boeing 737 Sriwijaya Air me 62 persona në bord.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *