Vendosni fjalën kyçe....

Trump i pari President që hetohet dy herë nga Kongresi Amerikan me qëllim shkarkimin e tij


Presidenti Donald Trump “u shkarkua” nga Kongresi i ShBA-ve për të dytën herë historike, i akuzuar për “nxitje të kryengritjes” mbi tensionet në Kapitol në një kolaps të shpejtë në ditët të tij të fundit në detyrë.

Me Kapitolin të siguruar nga trupat e armatosura të Gardës Kombëtare brenda dhe jashtë, Dhoma votoi 232-197 për të hequr nga detyra të Trump. Procedimet vijuan me shpejtësi të rrufeshme, me ligjvënësit që votuan vetëm një javë pasi besnikët e dhunshëm të pro-Trumpit sulmuan Kapitolin e SHBA, i zemëruar nga thirrjet e presidentit për të” kundër rezultateve të zgjedhjeve., raporton APN.

Dhjetë republikanë u larguan nga Trump, duke u bashkuar me Demokratët të cilët thanë se ai duhej të mbahej përgjegjës dhe paralajmëruan skenar ogurzi për një “rrezik të qartë dhe të pranishëm” nëse Kongresi do ta linte atë të pakontrolluar para inaugurimit të Demokratit Joe Biden më 20 janar.

Trump është i vetmi president i SHBA që do të nënshtrohet për herë të dytë procedurës së shkarkimit.

Kryengritja e Kapitolit i shtangi dhe zemëroi ligjvënësit, të cilët u dërguan të përziheshin për siguri ndërsa turma zbriste dhe kjo zbuloi brishtësinë e historisë së kombit të transferimeve paqësore të pushtetit. Trazirat gjithashtu detyruan një llogari midis disa republikanëve, të cilët kanë qëndruar pranë Trump gjatë gjithë presidencës së tij dhe kryesisht e lejuan atë të përhapë sulme të rreme kundër integritetit të zgjedhjeve të vitit 2020.