Vendosni fjalën kyçe....

Mick Schumacher shpallet kampion i “Formula 2”


Mick Schumacher është zyrtarisht kampion i “Formula 2”.

Mick është djali i pilotit legjendar Michael Schumacher, i cili gjatë karrierës së tij fitoi shtatë tituj kampion në “Formula 1” dhe fitoi në 91 gara.

Mick bëri një gabim në frenim në fillim, duke prishur gomat për të shmangur goditjen e Ticktum. Një gabim jo ​​vendimtar mesa duket, duke pasur parasysh avantazhin ndaj rivalit. Ai kishte 14 pikë përpara Callum Ilott.

Sezonin e ardhshëm Schumacker do të jetë në “Formula 1” me ekipin e Haas.

I pyetur nëse marrja e një titulli në sezonin e tij të parë të F1 do të bënte ndryshimin për të, 21-vjeçari u përgjigj: “Unë mendoj se është shumë e rëndësishme. Sjellja e një titulli kampion në CV tuaj në F1, kjo është shumë mirë. Unë kisha një në F3 (në Europian) dhe tani kam një në F2 gjithashtu”.