Vendosni fjalën kyçe....

Anglia shkon në karantinë, kryeministri prezanton mbylljen 4-javore


Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar një karantinë të dytë kombëtare në Angli pasi numri i rasteve të koronavirusit në Britani u rrit duke shkuar në mbi 1 milion të shtunën.

“Kam frikë, nga e enjtja, mesazhi themelor është i njëjtë: qëndroni në shtëpi, mbroni sistemin shëndetësor dhe shpëtoni jetë.” – tha Johnson.

Kufizimet e reja janë më pak të rënda sesa bllokimi në shkallë të plotë i marsit dhe prillit, siguroi ai.

Nga 5 nëntori deri në 2 dhjetor, njerëzit në Angli do të lejohen të dalin jashtë vetëm për arsye specifike, duke përfshirë arsimin, punën, ushtrimet fizike, pazaret për gjërat e domosdoshme ose kujdesin për personat në nevojë.

Pub-et dhe restorantet do të mbyllen dhe do të lejohen të shesin vetëm ushqime që merren me vete. E gjithë tregtia jo-thelbësore gjithashtu do të ndalet.

Sidoqoftë, dyqanet, shkollat ​​dhe universitetet thelbësore do të mbeten të hapura, tha kryeministri, duke shtuar se ndeshjet në Premier League gjithashtu do të luhen por pa tifozë.