Vendosni fjalën kyçe....

SHBA-ja i shet 1.8 miliardë dollarë armë Tajvanit, Kina zotohet për hakmarrje


Departamenti amerikan i Shtetit ka miratuar një shitje armësh të përparuara me vlerë mbi 1.8 miliardë dollarë ndaj Tajvanit, tha Pentagoni, duke e lënë Kongresin të japë autorizimin përfundimtar, teksa Pekini e kritikon marrëveshjen si provokuese dhe paralajmëron hakmarrje.

Transferimi i armëve i propozuar u certifikua nga Departamenti i Shtetit të mërkurën, sipas Agjencisë së Bashkëpunimit të Sigurisë së Mbrojtjes, e cila njoftoi ligjvënësit për marrëveshjen.

Shitja përfshin raketahedhësin e montuar në kamion të Lockheed Martin, Sistemin e Raketave të Shpejtësisë së Lartë (HIMARS), raketa me rreze të gjatë veprimi ajër-tokë të prodhuara nga Boeing dhe përditësimet e sensorëve për avionët luftarakë F-16 të Tajvanit, të gjitha për rreth 1.8 miliardë dollarë.

Marrëveshja vjen mes raporteve se një numër i madh marrëveshjesh për shitjen e armëve amerikane te Tajvani janë në faza të ndryshme të miratimit.

Ato besohet se përfshijnë dronë të përparuar MQ-9 Reaper dhe një sistem mbrojtjeje raketore bregdetare me vlerë midis 5 miliardë dhe 7 miliardë dollarë.

Megjithëse administratat e mëparshme kishin marrëveshje të ngjashme, presidenti Donald Trump ka mbikëqyrur një rritje të transferimeve të armëve ndaj ishullit, duke shitur një total prej 15 miliardë dollarësh armë që nga marrja e detyrës, sipas zyrtarëve të cituar nga Wall Street Journal.