Vendosni fjalën kyçe....

Çfarë është QAnon, lëvizja misterioze që po fiton terren në rrjetet sociale


Gjigantët e teknologjisë, Facebook Inc, Twitter Inc e Youtube kanë njoftuar goditje të përmbajtjes së lidhur me teorinë e konspiracionit të pabazuar dhe të përhapur QAnon.

Çfarë është QAnon?

Ndjekësit e QAnon mbështesin një seri besimesh të ndërthurura, bazuar në postimet anonime në internet nga ‘Q’, i cili pretendon të ketë njohuri të brendshme të administratës Trump.

Një parim thelbësor i teorisë së grupit është se Presidenti i SHBA-së, Donald Trump po lufton fshehurazi me një komplot grabitqarësh të seksit me fëmijë që përfshin demokratë të shquar, elitat e Hollivudit dhe aleatë të ‘Deep State’.

QAnon, që huazon disa elemente nga teoria ‘pizzagate’ në lidhje me një rrjet pedofil të zotëruar nga një restorant në Uashington, është bërë një teori konspiracioni që përfshin lajme në lidhje me tema duke filluar nga zbarkimet e të huajve deri te siguria e vaksinave.

Ndjekësit e QAnon thonë se një i ashtuquajtur Zgjimi i Madh po vjen për të sjellë shpëtimin.

Si është përhapur online?

Postimet ‘Q’, të cilat filluan në vitin 2017 në bordin e mesazheve 4chan, tani postohen në 8kun, një version i rimarkuar i bordit të faqes së mbyllur 8chan. QAnon është amplifikuar në Twitter, Facebook, Instagram dhe YouTube, shërbimi i transmetimit të videove të Google Alphabet Inc.

Hetimet e mediave kanë treguar se algoritmat e rekomandimeve të mediave sociale mund të drejtojnë njerëzit që tregojnë një interes në teoritë e konspiracionit drejt materialit në fjalë.

Një raport nga Instituti për Dialog Strategjik (ISD) zbuloi se numri i përdoruesve të përfshirë në diskutimin e QAnon në Twitter dhe Facebook është rritur këtë vit, me anëtarësimin e grupeve QAnon në Facebook që u u rrit me 120 përqind në muajin mars.

Studiuesit thonë se organizatat e mbështetura nga qeveria ruse po luajnë një rol të vogël por në rritje duke amplifikuar teoritë e konspiracionit.

Mbështetësit e QAnon ndihmuan në organizimin e protestave kundër trafikimit të fëmijëve në gusht dhe u përfshinë në një demonstratë pro-policisë në Portland, Oregon.

QAnon gjithashtu duket e gatshme të fitojë një vend në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA, me të paktën një kandidat republikan që mbështet bindjet e tij, që është në rrugën e duhur për të fituar në zgjedhjet e nëntorit.

Si po sillen platformat e rrjeteve sociale me dukurinë QAnon?

Twitter në korrik tha se do të ndalonte së rekomanduari përmbajtjen dhe llogaritë e QAnon në një lëvizje që priste të prekte rreth 150,000 llogari. Ai gjithashtu tha se do të bllokojë URL-të e QAnon dhe do të pezullojë përgjithmonë llogaritë e QAnon që koordinojnë abuzimin ose shkelin rregullat e tij.

Facebook në gusht hoqi gati 800 grupe QAnon për postime që nxisnin dhunën. Ai ka vendosur gjithashtu kufizime ndaj 1,950 grupeve publike dhe private QAnon që ka gjetur. Facebook tha se ka në plan të ndalojë reklamat që promovojnë ose referojnë QAnon dhe nuk lejon që faqet QAnon të drejtojnë dyqanet e tregtisë.

Një zëdhënëse e aplikacionit për video në formë të shkurtër TikTok tha se përmbajtja e QAnon ‘shpesh përmban dezinformim dhe gjuhë urrejtjeje’ dhe se ajo ka bllokuar dhjetra hashtag të QAnon.

Një zëdhënëse e YouTube tha se ka hequr dhjetëra mijëra video të lidhura me Q dhe ka mbyllur qindra kanale të lidhura me Q për shkeljen e rregullave të saj që nga përditësimi i politikës së tij të gjuhës së urrejtjes në qershor 2019.

YouTube gjithashtu tha se zvogëloi rekomandimet e tij për disa video QAnon që ‘mund të keqinformojnë përdoruesit në mënyra të dëmshme’.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e The Wire


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *