Vendosni fjalën kyçe....

“Amerikanët duhet të kenë liritë e tyre” – Trump kundër thirrjes së Biden për mbajtjen e detyrueshme të maskës


Presidenti amerikan Trump hodhi poshtë thirrjen e rivalit të tij, Joe Biden, për mbajtjen e detyrueshme të maskës, duke thënë se ai kishte besim te guvernatorët e zgjedhur për të marrë vendime me bazë shkencore në lidhje me pandeminë Covid-19 që i përshtatet më së miri shteteve të tyre.

Qasja e Bidenit është ‘regresive, anti-shkencore dhe shumë humbëse’, tha Trump të enjten gjatë një konference shtypi në Shtëpinë e Bardhë, duke akuzuar kandidatin presidencial demokrat për fshehjen në bodrumin e tij në Delaware.

Administrata Trump po rekomandon fuqimisht njerëzit që të mbajnë maska ​​për fytyrën kur distancimi shoqëror nuk është i mundur, por ‘amerikanët duhet të kenë liritë e tyre’, shtoi Trump.

Biden u bëri thirrje të gjithë guvernatorëve që ta bëjnë mbajtjen e maskës të detyrueshme për çdo amerikan ​​për të paktën 3 muajt e ardhshëm, gjatë një konference për shtyp të enjten.