Vendosni fjalën kyçe....

Pamjet spektakolare të shpërthimit të vullkanit në ishullin indonezian (Video)


Një vullkan në ishullin Sumatra të Indonezisë ka shpërthyer me një forcë të jashtëzakonshme, duke prodhuar një kolonë gjigante hirit në fshatrat përreth.

Shpërthimi i jashtëzakonshëm bllokoi diellin ndërsa mbuloi fshatrat në blozë. Dëshmitarët raportuan se dëgjuan zhurma të forta shpërthimi.

Qendra e vullkanologjisë së Indonezisë tha se nuk ka pasur viktima nga shpërthimi. Ndërsa u bëri thirrje banorëve të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e rrjedhjeve të llavës duke i këshilluar të qëndrojnë 5 kilometra larg vendit.

Indonezia është një nga vendet më aktive në botë vullkanike. Sinabung qëndroi i fjetur për rreth 400 vjet para se të shpërthente dhunshëm në vitin 2010, duke vrarë dy njerëz.

Shpërthimet pasuese në 2014 dhe 2016 vranë përkatësisht 16 dhe 7 njerëz, ndërsa mijëra njerëz janë detyruar të largohen nga zona vitet e fundit për shkak të aktivitetit vullkanik.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *