Vendosni fjalën kyçe....

Lehtësimi i masave rrit me 20% çmimin e naftës


Çmimet e naftës u rritën të martën ndërsa optimizmi për uljen e vazhdueshme të prodhimit dhe një rikthim të kërkesës me rihapjen e ekonomive në të gjithë botën i shtyu çmimet në nivele më të larta.

West Texas Intermediate, kompania që është pikë referimi për industrinë e naftës në SHBA, u rrit me 20,45%, ose 4,17 dollarë, për ta vendosur çmimin në 24.56 dollarë për fuçi. Kontrata fitoi 3.08% të hënën – duke e mbyllur me mbi 20 dollarë për herë të parë që nga mesi i prillit – dhe shënoi ditën e saj të pestë të drejtpërdrejtë të fitimeve, e cila është periudha më e gjatë ditore e fitimeve që nga korriku, raporton CNBC, përcjell Scan-tv.

Presidenti Donald Trump në rrjete sociale u shpreh mbi rritjen e çmimeve, duke shkruar se “çmimet e naftës po rriten bukur ndërsa kërkesa fillon përsëri!”.

Kërkesa për naftë ra në humnerë , ndërsa pandemia e koronavirusit u përhap në të gjithë globin, duke detyruar miliarda njerëz të mbeten brenda dhe të bllokojnë udhëtimet ajrore. Sipas disa vlerësimeve më shumë se një e treta e kërkesës në të gjithë botën u fshi në prill për “arin e zi”.

Por me ekonomitë që gradualisht po fillojnë të rihapen – ku një numër shtetesh në SH.B.A, përfshirë Florida, filluan planet e rihapjes së fazës, dhe miliona italianë do të kthehen në punë këtë javë – investitorët besojnë se do të ketë një rritje të kërkesës.

Perspektiva e përmirësuar e kërkesës vjen pasi prodhuesit kanë zvogëluar prodhimin, i cili gjithashtu ka mbështetur çmimet. Shkurtimi historik nga OPEC dhe aleatët e tij prodhues të naftës, i cili merr 9.7 milion fuçi në ditë jashtë linje, hyri në fuqi më 1 maj. Norvegjia dhe Kanada gjithashtu kanë frenuar prodhimin.