Vendosni fjalën kyçe....

Kina regjistron numrin më të lartë të të infektuarve në disa javë


Kina ka raportuar numrin më të madh të rasteve të reja ditore të koronavirusit në gati gjashtë javë.

Siç shkruan Reuters, të dielën u raportuan gjithsej 108 raste të reja të koronavirusit, nga 99 që ishin regjistruar ditë një ditë më parë. Ky është dhe numri më i lartë i regjistruar për javë me radhë, që nga 5 marsi kur u raportuan 145 raste.

Me rastet e reja, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës tani shkon në 82.160, ndërsa numri i vdekjeve është 3.341.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha të hënën se 98 nga rastet e reja ishin raste të importuara nga vende të tjera.

Megjithëse numri i infeksioneve të përditshme ka rënë ndjeshëm që nga kulmi i epidemisë në shkurt, Pekini është i shqetësuar se personat e infektuar që hyjnë në vend mund të shkaktojnë një valë të dytë dhe ta kthejnë vendin përsëri në një gjendje paralize.