Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti amerikan Trump e përmend koronavirusin si “virusi kinez” tre herë brenda një ore


Presidenti amerikan Trump e quajti koronavirusin ‘virus kinez’ tre herë në më pak se një orë. Deklaratat e Trumpit kundër Kinës vijnë pas pretendimeve të kombit aziatik se koronavirusi ishte sjellë në vend nga ushtarët amerikanë.

Disa përdorues të platformës kineze të medias sociale Weibo kanë pohuar se koronavirusi u prezantua në Kinë kur 300 ushtarakë amerikanë arritën në rajonin Wuhan për Lojërat Botërore Ushtarake në mes të tetorit dhe infektuan popullsinë lokale.

Sidoqoftë, asnjë nga anëtarët e ushtrisë amerikane që ishin pjesë e stërvitjes nuk ka dalë pozitiv.

Javën e kaluar, Zhao Lijian, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, shkroi në Twitter duke fajësuar drejtpërdrejt SHBA-në.

‘Kur u zbulua pacienti në SHBA? Sa njerëz janë të infektuar? Cilët janë emrat e spitaleve? Mund të jetë ushtria amerikane që solli epideminë në Ëuhan. Bëhuni transparent! Bëni të dhënat tuaja publike! SHBA-ja na ka borxh një shpjegim!’ tha ai.

Në shenjë hakmarrjeje, Trump dhe disa ligjvënës republikanë prej ditësh e etiketojnë koronavirusin si ‘virusin kinez’ ose ‘virusin Wuhan’.

3 deklaratat e presidentit Trump

‘Unë gjithmonë e trajtoja virusin kinez shumë seriozisht dhe kam bërë një punë shumë të mirë që nga fillimi, përfshirë vendimin tim shumë të hershëm për të mbyllur kufijtë me Kinën kundër dëshirave të pothuajse të gjithëve. Shumë jetë shpëtuan. Fake Neës i ri është i turpshëm dhe i rremë!’, tha Trump sot.

‘Unë do të kem një konferencë shtypi për të diskutuar lajme shumë të rëndësishme nga FDA-ja në lidhje me virusin kinez!’, Shtoi ai.

‘Për njerëzit që tani janë jashtë punës për shkak të politikave të rëndësishme dhe të domosdoshme të kontrollit, për shembull mbyllja e hoteleve, bareve dhe restoranteve, së shpejti do të vijnë para për ju. Sulmi i virusit kinez nuk është faji juaj!’ – tha pak më vonë Trump.