Vendosni fjalën kyçe....

Milano merr masat, mbyllen muzetë, baret si dhe Duomo


Pas diagnostifikimit të personit të parë me koronavirus edhe në Milano, qyteti është mbyllur në përpjekje për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

Nga shkollat te teatrot, muzetë, kinematë, baret dhe klubet e natës, të gjitha janë mbyllur për 7 ditë, e kjo kohë mund të shkojë në 14 ditë, sipas procedurës që ndoqi Rajoni i Lombardisë.

Shfaqjet janë pezulluar gjithashtu në Piccolo Teatro deri në njoftimin e mëtejshëm; pastaj u mbyll Hangar Bicocca dhe muzeu i Gallerie d’Italia.

Edhe monumenti simbolik i qytetit, Duomo, do të mbetet i mbyllur për turistët si masa paraprake deri më 25 shkurt. Siç shkruan Tgcom, ky vendim ka të bëjë me turistët, por jo me besimtarët.

Besimtarët do të jenë në gjendje të hyjnë për t’u lutur, por nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në tubimet tjera që janë pezulluar deri në një datë për t’u përcaktuar, siç njoftoi kryepeshkopi i Milanos, Imzot Mario Delpini.

Gjithashtu, Dioqezat e Lombardisë kanë vendosur pezullimin e të gjitha shërbimeve fetare në të gjithë rajonin dhe kanë urdhëruar mbylljen e të gjithë folësve deri në caktimin e një date.

Në pamjet që kanë qarkulluar në rrjet, shihet se si njerëzit janë dyndur në supermarkete, duke boshatisur çdo gjë. Ata kanë mbushur karrocat me ushqime dhe produkte higjienike, nga frika se do të detyrohen të qëndrojnë mbyllur në shtëpitë e tyre.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *