Vendosni fjalën kyçe....

A tregojnë këto video njerëz që po rrëzohen në rrugët e Wuhan-it?


Disa pamje shqetësuese kanë nisur të shpërndahen në rrjet nga qyteti i Wuhan-it në Kinë, ku ka shpërthyer së pari koronavirusi i ri.

Dhjetra video tregojnë njerëz të shtrirë në rrugë, duke u mjekuar nga mjekët, ose duke u rrëzuar papritmas ndërsa njerëzit me maska ​​për fytyrën nxitojnë të ndihmojnë.

Lloji i ri i koronavirusit, një sëmundje e ngjashme me SARS që sulmon sistemin e frymëmarrjes, siç shkruan Daily Mail deri më tani ka vrarë të paktën 26 njerëz dhe ka infektuar 800 në të gjithë botën.


Videot po qarkullojnë në internet por ende nuk janë konfirmuar koha dhe vendi i realizimit të tyre, megjithëse të gjitha duket se vijnë nga Kina.

Kina ka kufizuar lëvizjet në të paktën 10 qytete pas përhapjes së virusit. Në Wuhan janë ndalur trenat, aeroplanët, tragetet, autobuzët dhe në rrugë qarkullojnë vetëm ambulanca të Kryqit të Kuq teksa po ndërtohet me shpejtësi një spital i ri me më shumë se 1000 shtretër për të përballuar numrin në rritje të viktimave. Shtatë qytete të tjera, si Ezhou, Huanggang, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen dhe Xiantao, gjithashtu janë vendosur nën mbyllje totale.

https://www.youtube.com/watch?v=XktaUhTz7lk