Vendosni fjalën kyçe....

Dyshohet se mori ryshfet nga pronari i lojërave të fatit, arrestohet deputeti japonez


Një ligjvënës nga partia qeverisëse e Japonisë është arrestuar me dyshimin se ka marrë 3.7 milion jen (34,000 dollarë) në ryshfete nga një operator i lojërave të fatit.

Si anëtar i kabinetit të Kryeministrit Shinzo Abe deri në Tetor, Tsukasa Akimoto mbikëqyri planin e qeverisë për futjen e kazinove.

48-vjeçari mohon veprimet e gabuara dhe thotë se ai kurrë nuk zgjati favorizime.

Por korrespondentët thonë se arrestimi i tij mund të komplikojë politikën e diskutueshme të Abe për kazinotë.

Akimoto është akuzuar se ka marrë para nga tre punonjës të një operatori pa kumar lojrash që kërkojnë ndihmë për një ofertë kazino, thonë prokurorët.

Tre punonjësit u arrestuan gjithashtu të Mërkurën, thanë prokurorët.

Disa orë pas arrestimeve, media japoneze tha se zyrat e një ligjvënësi tjetër nga Partia Liberale Demokratike e Abe, Takaki Shirasuka, ishin kontrolluar si pjesë e të njëjtit hetim.

Qeveria e konsideron hapjen e kazinove si një mënyrë për të rritur ekonominë e flamurit të Japonisë.

Në vitin 2016, pas viteve të debatit të ngatërruar, parlamenti votoi të lejojë kazinotë të operojnë brenda ambienteve hoteliere dhe konferencave. Sidoqoftë, asnjë licencë kazino deri më tani nuk është lëshuar.

Kumari ka një imazh të mbjellë në Japoni, dhe sondazhet e opinioneve kanë sugjeruar që shumica e njerëzve atje qëndrojnë kundër hapjes së kazinove.