Vendosni fjalën kyçe....

“Dënimi më i përshtatshëm” – Përdhunoi e vrau motër e vëlla, Gjykata Supreme e Indisë e dënon me vdekje


Pothuajse një dekadë pasi dy burra rrëmbyen, dhunuan dhe vranë dy fëmijë në qytetin indian Coimbatore, Gjykata e Lartë ka dhënë dënimin me vdekje i dhënë për një nga autorët e krimit.

R. Manoharan do të vdesë duke u varur pasi gjykata me tre gjyqtarë hodhi poshtë të enjten kërkesën e tij për të rishikuar dënimin e tij me vdekje.

Me një votim 2:1, gjykata vendosi se vdekja është ndëshkimi më i përshtatshëm sesa një jetë prapa hekurave për krimet tronditëse dhe gjakftohta që ai kishte kryer.

Rasti i tetorit 2010 tmerroi Indinë me brutalitetin e treguar nga Manoharan dhe bashkëpunëtori i tij, Mohanakrishnan. Ky i fundit, i cili punonte si taksist, abuzoi me besimin e familjes së pasur Jain, e cila herë pas here përdorte shërbimet e tij kur shoferi i tyre i rregullt nuk ishte në dispozicion.

Mohanakrishnan mori dy fëmijët, vëllanë 7-vjeçar Hrithik dhe motrën 10-vjeçare Muskan, për t’i çuar në shkollë. Por të dy burrat, të cilët në atë kohë ishin të dy 23 vjeç, rrëmbyen dy fëmijët për të kërkuar shpërblim për ta.

Por teksa familja nuk u ofroi shumën e kërkuar ata vendosën t’i hiqnin qafe fëmijët, por jo përpara se të përdhunonin vajzën e vogël. Pasi qumështi i helmuar dështoi t’i vriste fëmijët, ata i lidhën vëlla e motër dhe i hodhën në një kanal me ujë, ku ata u mbytën.

Të dy burrat u identifikuan dhe u arrestuan shpejt, por vetëm Manoharan doli para gjykatës për krimet. Bashkëpunëtori i tij u qëllua dhe u vra nga policia në fillim të nëntorit, kur ai u soll në vendin e krimit dhe raportohet se u përpoq të shpëtonte.

Vrasësi e përdhunues që mbijetoi u dënua me vdekje në vitin 2012 por pas apelimit të vendimit mbijetoi deri ditën e sotme kur Gjykata Supreme dha vendimin përfundimtar.

Ndëshkimi kapital u mbajt nga kodi penal i Indisë pasi kombi u bë i pavarur, me vrasësin e Mahatma Gandhit që u bë i pari që u var në 1949.

Dënimet me vdekje rrallë kanë çuar në ekzekutime në dekadat e kaluara. I vetmi person i tillë që u ekzekutua në shekullin e 21-të ishte një përdhunues i dënuar i një vajze 14-vjeçare, e cila u var në Bengalin Perëndimor në 2004.