Vendosni fjalën kyçe....

Bardhi nxjerr dokumentin: Gjykata e Janinës konfirmoi denoncimet e PD-së për Agim Kajmakun


Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi ka nxjerrë dokumentin e Gjykatës së Janinës në Greqi e cila sipas tij konfirmon se ka pasur një proces penal për Agim Kajmakun të zgjedhurin e 30 qershorit për Bashkinë e Vorës.

Gjykata e Janinës konfirmoi të gjithë denoncimet e Partisë Demokratike se Agim Kajmaku ishte në kërkim nga drejtësia greke, pasi është arrestuar në Janar 2003 me emrin Jorgo Toto dhe ai e kishte fshehur këtë fakt në formularin e dekriminalizimit”-shkruan Bardhi.

Më tej, numri dy i PD-së shkruan se pavarësisht se Kajmaku ka mbyllur llogaritë me drejtësinë greke ai duhet të përballet me ligjin shqiptar pasi e ka fshehur këtë fakt në formularin e dekriminalizimit.

Seancat gjyqësore për Jorgo Toton e Bashkisë së Vorës, të zhvilluara në Janinë për 4 ditë, u japin fund zvarritjeve të prokurorisë për zbulimin e identitetit të kandidatit të Edi Ramës. Megjithëse i dha kohë të sigurojë që nuk futet në burg në Greqi duke mbyllur çëshjtjen atje, Agim Kajmaku ka punë me ligjin shqiptar.

Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku alias Jorgo Toto ka qenë me proces penal të hapur në Greqi dhe me urdhër arresti në fuqi, ashtu sikurse Partia Demokratike denoncoi.

Vendimi konfirmon se Agim Kajmakut, alias Jorgo Toto, nuk i lejohej nga ligji i dekriminalizimit të kandidonte për kryetar bashkie.

Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku, alias Jorgo Toto ka gënjyer në Formularin e Dekriminalzimit, duke kryer veprën penale të fallsifikimit të dokumenteve.

Agim Kajmaku ka fshehur arrestimin në Greqi me emrin Jorgo Toto. Për këtë duhet të shkarkohet nga detyra dhe t’i vihen menjeherë prangat për shkeljen flagrante të ligjit të dekriminalizimit dhe mashtrimin e qytetarëve shqiptarë”-vazhdon Bardhi më tej në postimin e tij në Facebook.