Vendosni fjalën kyçe....

“Mercedes-Benz” prezanton mrekullinë elektrike (Fotot)


“Mercedes-Benz” EQS i parashikuar duhej të ishte S-Class i makinave elektrike. Zbuluar përfundimisht në panairin e makinave të Frankfurt 2019, është bërë më shumë një mundësi për Daimler, që pretendon se nuk do emetojë asnjë gram karbon në 20 vjet.

Daimler ka qenë shumë i rrallë me specifikimet teknike për makinën koncept. Sipas kompanisë gjermane kjo pritet të realizohet shumë shpejt çka do ishtë një revolucion për sa u përket mjeteve elektrike.

Sipas kompanisë gjermane në këtë pikë është se makina ofron 469 kuaj fuqi. Paketa e saj e baterisë 100 kWh do të lejonte që ajo të kishte një gamë 700 kilometra dhe të shkonte nga 0 në 100 kilometra në orë në më pak se 4.5 sekonda.

Shpejtësia më e lartë do të ishte pak më shumë se 200 kilometra në orë.