Vendosni fjalën kyçe....

Fotoja që frymëzoi teoritë konspirative në mbarë botën, pikaset në Egjipt sozia e Steve Jobs


Fotoja e një burri që ka një ngjashmëri të çuditshme me ish-CEO-n e ‘Apple’, Steve Jobs, ka frymëzuar komplotet imagjinare nëpër internet.

A është fshehur Jobs në Egjipt pasi mashtroi me vdekjen e tij në vitin 2011?

Teoritë, që Jobs i cili vdiq nga kanceri i pankreasit tetë vjet më parë, është i gjalla dhe mirë janë nxitur nga ‘provat’ fotografike që u përhapën në mediat sociale gjatë fundjavës.

Fotografia në fjalë, që thuhet se është bërë në Egjipt, tregon një njeri që duket jashtëzakonisht i ngjashëm me gurunë e teknologjisë.

Në shikim të parë, burri ka një ngjashmëri të pamohueshme. Ai shihet i mbështetur në një karrige plastike, ka një fytyrë që duket sikur mund të jetë shkëputur nga fotografitë e Jobs.

Pasi u shfaq në Facebook, imazhi u shfaq në forumin popullor në internet ‘Reddit’, në një postim me titull: “Jobs është shehur në Egjipt pasi falsifikoi vdekjen e tij”.

Postimi kishte marrë gati 80,000 pëlqime deri të hënën, me më shumë se 1.500 komente.