Vendosni fjalën kyçe....

92-vjeçari del para gjyqit, akuzohet se ndihmoi në vrasjen e 5230 të burgosurve gjatë Luftës së Dytë Botërore


Një 92-vjeçar gjerman do të përballet me gjyqin në tetor pasi ka ndihmuar në vrasjen e 5,230 të burgosurve në një kamp nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Burri, i identifikuar si Bruno D, ishte një roje ‘SS’ në kampin e përqendrimit ‘Stutthof’ afër Gdanskut, Poloni, nga 1942 deri në 1945, ku ai akuzohet për ndihmën që ka dhënë në vrasjen e mijëra personave të pafajshëm.

Një zëdhënës i prokurorit tha se burri kishte bërë një rrëfim të pjesshëm dhe e pranoi praninë e tij në kamp, ku, siç tha ai, kishte parë që trupat po digjeshin në krematorium dhe e dinin që njerëzit ishin futur në dhomat e gazit.

Ai ishte gjithashtu i vetëdijshëm për të ashtuquajturin bllok vdekjeje, ku hebrenjtë u vranë duke iu mohuar ushqim, ujë dhe ndihmë mjekësore. Të paktën 5,000 njerëz vdiqën atje, raporton ‘Die Welt’.

Bruno tha se kjo nuk e bën atë fajtor.

“Çfarë përfitimi do kishte pasur po të isha larguar. Ata do kishin gjetur dikë tjetër”, tha ai.

Rreth 65,000 njerëz, përfshirë shumë hebrenj, u vranë në ‘Stutthof’. Shumë prej tyre u mbytën me gaz ‘Zyklon B’ ose u qëlluan në pjesën e pasme të kokës.