Vendosni fjalën kyçe....

Pak orës pas masakrës në Texas, vriten 9 persona në Ohio


Nëntë persona u vranë në një ngjarje të rëndë në Dayton të Ohios, SHBA, ndërsa 26 të tjerë u plagosën. Agresori i qëllua për vdekje nga policia që mbërriti me shpejtësi në vendngjarje.

Të shtënat ndodhën në zonën e Rrugës Lindore 5 në rajonin Oregon, Dayton në orët e para të së dielës me kohën lokale, dhe vetëm disa orë pas masakrës së El Pasos në Teksas.

Policia e Dejtonit tha se agresori përdori një lloj arme të gjatë gjatë krimit dhe ka shumë të ngjarë të kishte vepruar i vetëm. Ata thanë se po punonin për të identifikuar personin e armatosur dhe për të përcaktuar motivet e masakrës.

Zëdhënësi i Spitalit të ‘Miami Valley Terrea Little’ konfirmoi se ata pritur 16 viktima nga të shtënat, por nuk dha hollësi të reja.

Sulmuesi kishte disa revista “223 me kapacitet të lartë” për armën e tij të zjarrit, tha kryetari i bashkisë, duke pohuar se numri i viktimave mund të ishte më i lartë nëse ai nuk do të neutralizohej nga policia në më pak se një minutë pas hapjes së zjarrit.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan një prani të shtuar të policisë në rajonin Oregon. Sipas policisë, FBI po ndihmon në hetime.

Qarku Oregon është një nga 10 lagjet historike të Dayton, ndërsa Rruga e 5-të Lindore është e famshme për një numër baresh e restorantesh.

Masakra në Ohio vjen vetëm disa orë pas një sulmi masiv në El Paso, Teksas, ku një person vrau 20 njerëz dhe plagosi 26 të tjerë. Sulmi në një dyqan ‘Walmart’ raportohet se synonte njerëzit hispanikë.