Vendosni fjalën kyçe....

“Një zotëri i vërtetë” – Ndahet nga jeta në moshën 73-vjeçare ish-trajneri i Liverpulit, Gerard Houllier


Homazhet kanë vërshuar nga mbarë bota pas lajmit për vdekjen e ish-trajnerit të Liverpulit, PSG-së e kombëtares së Francës, Gerard Houllier.

Ai ndërroi jetë në moshën 73-vjeçare në orët e para të mëngjesit të sotëm, sipas RMC Sport. Kjo e fundit njofton se tekniku ndërroi jetë pak ditë pas një operacioni kirurgjik në zemër në Paris.

Pas një karriere si trajner në klubin francez Le Touquet, stadiumi i të cilit mban emrin e tij, Houllier kaloi për të menaxhuar skuadra të mëdha përfshirë Lens, PSG dhe Lyon në atdheun e tij, si dhe kaloi një magji të shkurtër në krye të kombëtares franceze para se të bashkohej me gjigantët anglezë të Liverpulit.

Gjatë qëndrimit gjashtë-vjeçar në ‘Anfield Road’, ai fitoi Kupën FA dhe dy Kupa të Ligës së Futbollit, si dhe Kupën UEFA dhe Super Kupën UEFA.

Pozicioni i fundit menaxherial i francezit ishte në Aston Villa midis 2010 dhe 2011, megjithëse ai u largua nga roli pasi pësoi probleme të zemrës që e bënë atë të humbasë muajin e fundit të sezonit të tij të parë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *